تسلیم هم مقاومت است

آیا جهان امروز یک جهان سرمایه داری است؟ آیا پسا سرمایه‌داری است؟ و آیا پسا سرمایه‌داری نسخه دیگری از سرمایه‌داری است؟ یا اینکه با یک تمایز ذاتی مواجهیم؟ آیا مقاومت مختص نظام سرمایه‌داری است؟ یا همواره نوعی مقاومت وجود داشته است؟ چیزی که شکی در آن نیست این است که تاریخ- چه به سمت قهقرا، و چه به اوج- به پیش می‌رود. پس هر کنشی باید از خود جدا شود و در مقصد منتظر خود بماند. این معنای آینده است. پس شکی در این نیست که دولت لیبرال-دموکراتیک باقی خواهد ماند. هیچ نفی‌ای به نابودی نمی‌انجامد. مقاومت، به مثابه امری انتولوژیک، (ontologic) با حضور وعده‌اش نابود خواهد شد. پس مقاومت زنده است و همواره زنده خواهد بود، یا این که انتولوژیک (hauntologic) است و هر لحظه خود را به چیزی غیر از خود تبدیل می‌کند و این معنای زنده بودن‌اش است. این بدان معناست که مطالبه ی عدالت نامتناهی است. این تصور که مطالبه نامتناهی امکان‌پذیر است به همان اندازه ساده انگارانه است که این تصور که این امکان وجود دارد که دولت در یک لحظه به خواست خود تمام مطالبات برای عدالت را پاسخ گوید و عدالت را متحقق سازد. هارت و نگری در امپراتوری به خوبی نشان می‌دهند که مفهوم ملت (که امثال چاوز از آن بهره می‌گیرند) چه کارکردهای درون مرزی و برون مرزی متناقضی دارد. هرگز نمی‌توان با اطمینان گفت که آیا چاوز در حال حکومت بر مردم ونزوئلا است یا مقاومت در برابر امپراتوری جهانی. مسئله مسئله ی درون و بیرون است. ژیژک ادعا دارد که چاوز بیرون جهان به سر می‌برد و وضعیتش همچون رخدادی است که از نگاه نظام نمادین هستی یک اختلال به نظر می‌رسد. اما می‌توان نشان داد که مطالبه او نیز بخشی از حیات سیاسی بی‌پایان کاسترو است. شاید مطالبات چاوز متناهی و دقیق باشند اما شک نکنید که راه او نیز ادامه خواهد یافت.

/ 7 نظر / 17 بازدید
لیلا

بیشتر بنویس! یعنی منظورم اینکه چرا دیگه نمی نویسی؟

آناموزف

مفاهیم درون و بیرون در مساحت سیاسی امروز ما به ازایی ندارند.از همین روست که در تعریف ارگانیک جهان "چاوز " به مثابه ی کانون بحران عمل می کند.در ارگانیسم درد و لذت یکسان جاری می شود.مرزها برچیده شده اند.در مفهوم "پیکره"هر جزئی بازی گردانی میکند.این حاشیه به متن نیست.وجه ایجابی خود متن است که تمام عناصرش را مراقبت و تنبیه می کند.اگر جهان معاصر را پیکره بدانیم آنگاه هر گوشه ای از آن می تواند داعیه ی مرکزیت کند.شبکه در مقابل لویاتان .این به گماتم رخداد سیاسی معاصر است.

انامورف

ممنونم دوست من .من هم میل به تخاطب دارم.مایل باشید با هم هم-روی خواهیم داشت با سپاس

محرداد

هرگز نمی‌توان با اطمینان گفت که آیا چاوز در حال حکومت بر مردم ونزوئلا است یا مقاومت در برابر امپراتوری جهانی؟ but I must add he is resisting against the Empire towards ruling his people. I mean both of them. what are you, yourself resisting against?

فاطمه اختصاري

بعد یک سال بغض... با «اگر شبی از شب های زمستان مسافری...» به روزم . . به یاد «مرد بي وطن» به یاد دوست و استاد سفر کرده: ........................................ «دکتر سید مهدی موسوی» . . داستان خرس هاي پاندا به روايت يك ساكسيفونيست که دوست دختری در فرانکفورت داشت با چندین شعر جدید که قبلا نخوانده اید آه پدر،پدر، مادر تو را در گنجه آويزان كرده... با حرفهایی صریح و بی پرده درباره جشنواره های «میبد» و «تبریز» . . صندلي كنار پنجره بگذاريم و بنشينيم و ... با خبر چاپ: ...................سومین شماره نشریه همین فردا بود با لینک هایی از جشنواره های مختلف با لینک شعرها و داستانهایی توپ از بچه های غزل پست مدرن و کارگاه اعترافات يك سارق مادرزاد... . . و با 27 لینک فقط 27 لینک تقدیم به:.... با یک سال نه! با 22 سال بغض به روزم.

عشق (کامپیوتر)

سلام دوست عزیز وبلاگ خوبی داری به من هم یه سر بزن ممنون میشم

سید مهدی موسوی

مطمئن باش دیگر این لاک پشت پر/واز نمی کند برگشته ام به همین سادگی و غمگینی با: آخرین برگ سفرنامه ی باران وودی آلن، ریچارد براتیگان، بهومیل هرابال، شمس تبریزی!! یک ترانه جدید دو رباعی یک غزل-مثنوی خبرهای جدید از کارگاه شعر تهران توضیحاتی درباره داوری کنگره شعر یزد لینک اشعار، داستان ها و مقاله های: (به ترتیب الفبا) فاطمه اختصاری، لیلا اکرمی، آناهیتا اوستایی، زهره جعفرزاده نوشین جلیلوند، محمد حسینی مقدم، الهام حیدری، مونا زنده دل مریم سعیدی، سید حمید سهرابی، محسن عاصی، کیارش کاویانی زهرا گریزپا، زهرا معتمدی، حمید ملک زاده، شهرام میرزایی الهام میزبان، وحید نجفی و... در سایت آدم برفی ها و عروض خبر چندین جشنواره ی تر و تازه شعر و فیلم و... ماجرای کتاب شعر جریان کرج! و آخرین خبرها از فصلنامه «همین فردا بود» این همه ماه نبودنم را انتظار کشیدید حال من با خستگی سفر منتظرم...